Systemy BI (Business Intelligence) – jak zwiększą efektywność Twojej firmy?
Business Intelligence to rodzaj systemów, które coraz częściej wspierają działania wielkich przedsiębiorstw i mniejszych firm. Dlaczego cieszą się one taką popularnością i jak ułatwić mogą działalność firmy? Przedstawiamy największe zalety BI Business Intelligence! Praca wielu przedsiębiorstw opiera się na narzędziach, które gromadzą stosy danych o działaniu firmy, produktywności pracowników czy ich wynikach sprzedażowych. Bez odpowiedniej analizy danych są to jednak puste liczby, z których nic nie wynika. Jak odnaleźć się w gąszczu liczb? Odpowiedź jest prosta: wcale nie musimy, są systemy BI, które zrobią to za nas!
Systemy BI (Business Intelligence) – co to jest?
Oprogramowanie Business Intelligence stanowi coraz popularniejsze rozwiązanie dla poprawy informatyzacji przedsiębiorstw. System BI Business Intelligence to narzędzie, które służy do analizy danych zbieranych z działalności firmy i przekształcania ich w użyteczną wiedzę.
Warto również obalić mit, krążący wokół tego oprogramowania. Wiele osób myli systemy ERP i BI z uwagi na zbliżoną definicję obu programów. Te systemy mają jednak zupełnie inne funkcje oraz znaczenie dla firmy. Oprogramowanie ERP pomaga nam zarządzać relacjami z klientem, optymalizować pracę zespołu i tworzyć raporty w oparciu o m.in. dane sprzedażowe. Systemy Business Intelligence natomiast to potężne narzędzie, które nie tylko zbiera dane z wielu źródeł, ale także tworzy raporty i analizy niezbędne dla skutecznego działania zwłaszcza dużych firm.
Systemy BI Business Intelligence – analiza danych w czasie rzeczywistym i wizualizacja
Narzędzia Business Intelligence niosą za sobą wiele zalet. Przedsiębiorstwa, które decydują się na taki program, zyskują przede wszystkim czas i oszczędzają pieniądze niezbędne do wykonania “ręcznie” zadań należących do programu. Wdrożenie Business Intelligence to szereg różnych udogodnień, wśród których pojawiają się:
- Wizualizacja danych – dane gromadzone za pośrednictwem systemu BI nie są prezentowane wyłącznie w formie ściany liczb czy standardowych tabelek. Otrzymujesz przejrzyste wykresy, których odczytanie nie stanowi problemu nawet dla osób nieznających się na analityce danych.
- Wielowymiarowe analizy – często można spotkać się z sytuacją, w której dane zbierane przez firmę niekorzystającą z systemu Business Intelligence są pogrupowane i przedstawione w przejrzystej formie. Brakuje jednak analizy prezentujacej wpływ danych z jednej rubryki na dane z innej kolumny. Taką możliwość daje oprogramowanie BI, które pozwala na wielowymiarowe analizy.
- Gotowe dashboardy i raporty – z pewnością jest to jedna z rzeczy, które przerażają potencjalnych użytkowników programu Business Intelligence i odstraszają od wdrożenia go. Nie musimy obawiać się jednak konieczności tworzenia formuł czy dashboardów, które będą pokazywać nam najważniejsze dane w przejrzysty sposób. Twórcy systemu zadbali o gotowe moduły, które sprawdzą się w przypadku firm z różnych obszarów rynku.
- Bezpieczeństwo danych – jest to, że dane gromadzone w oprogramowaniu Business Intelligence są w pełni bezpieczne i odporne na wszelkie potencjalne ataki hakerskie,
- Mobilność – dane oraz raporty i analizy dostępne są z każdego miejsca na świecie. Ułatwia to zatem m.in. pracę zdalną.
Jak efektywnie wykorzystać oprogramowanie Business Intelligence?
Podstawę oprogramowania Business Intelligence stanowi kokpit administratorski i narzędzie do tworzenia raportów. To jednak nie wszystkie możliwości, jakie niesie za sobą BI. Ogromną jego zaletą jest uniwersalność. W zależności od zapotrzebowania firmy system Business Intelligence dostosować można do specyfiki branży, danych zbieranych w przedsiębiorstwie oraz jego potrzeb.
Sprawdź również inne artykuły, które pomogą Ci wybrać najlepsze systemy dla swojej firmy:
- Wdrożenie CRM w firmie krok po kroku
- CRM w chmurze – na czym polega to rozwiązanie?
- System informatyczny ERP dla firm
- Wdrożenia Comarch dla małych firm: podnieś efektywność pracy i skutecznie zarządzaj biznesem
Jakie obszary podlegają analizie przez narzędzia Business Intelligence?
Systemy BI Business Intelligence pozwalają gromadzić i analizować dane z wielu źródeł, tworząc gigantyczną bazę danych na temat działalności naszej firmy. Ale jak tak naprawdę oprogramowanie Business Intelligence może pomóc mojej firmie? Doskonałym przykładem działania BI są m.in.
- tworzenie analiz finansowych,
- poprawa efektywności pracy zespołu,
- zwiększenie produktywności produkcji,
szukanie możliwych oszczędności i optymalizacja budżetu - śledzenie trendów rynkowych,
- przewidywanie ewentualnych konsekwencji wynikających z podjęcia danej decyzji,
- określanie grupy docelowej klientów na podstawie danych zebranych o dotychczasowych konsumentach zainteresowanych usługami naszej firmy.
Głównymi obszarami analiz programu Business Intelligence są natomiast:
- Sprzedaż – analiza wyników sprzedażowych zespołu oraz poszczególnych jego członków, analiza cen i skuteczności udzielanych rabatów, analiza zamówień i reklamacji oraz ocena efektywności akcji promocyjnych
- Produkcja – analiza trwającej produkcji, planowanie kolejnych zleceń produkcyjnych, ocena kosztów i rentowności produkcji
- Łańcuch dostaw – analiza procesów (logistycznych, magazynowych, dystrybucji, transportowych), program Business Intelligence umożliwia także ocenę kosztów i analiza floty samochodów
- HR – analiza zatrudnienia i kapitału ludzkiego, analiza wynagrodzeń i ich wpływu na produktywność zespołu, planowanie i analiza kosztów
- Zakupy – analiza dostawców, realizacji zamówień, ocena zapasów, zestawienie zapytań ofertowych
- Finanse i księgowość – system klasy Business Intelligence to ocena rentowności firmy, analiza ustalonego budżetu i kosztów osobowych, a także operacyjnych; analiza kosztów stałych i zmiennych.
Jak przebiega wdrożenie Business Intelligence?
Każdy proces wdrożenia systemu Business Intelligence powinien być poprzedzony dogłębną analizą – to czas, w którym specjaliści zdefiniują potrzeby klienta i dopasują narzędzie do specyfiki jego firmy. Określenie celów projektu pozwoli na późniejszą ocenę jakości wdrożenia, ale także na zdefiniowanie wymagań wobec systemu Business Intelligence. Po takiej analizie następuje okres, w którym wybierane są rozwiązania mające jak najlepiej odpowiedzieć na oczekiwania klienta.
Dopiero na tym etapie wdrożenia Business Intelligence następują testy funkcjonalności oraz wprowadzanie poprawek. Ostatnim etapem cyklu wdrożeniowego jest szkolenie osób, które korzystać będą z tego narzędzia, nadawanie dostępów administracyjnych i implementowanie BI w konkretnym środowisku.
Proces implementacji systemu Business Intelligence trwa zwykle do kilku tygodni.
Kiedy warto wdrożyć program Business Intelligence?
Każdy moment w działalności naszej firmy jest odpowiednią chwilą na wdrożenie Business Intelligence – im jednak zdecydujemy się na taki krok szybciej, tym lepiej. Dlaczego? Gdy mała firma decyduje się na zaimplementowanie w strukturach firmy systemów Business Intelligence, to cały proces nie jest zbyt skomplikowany, a co więcej oprogramowanie program Business Intelligence i jego struktura rozwija się wraz z naszą firmą.
Najlepiej systemy klasy Business Intelligence sprawdzą się jednak w firmach, których wysokość rocznych obrotów jest znaczna lub jeśli zatrudnienie w danej firmie przekracza 30-40 pracowników. Ważnym wskaźnikiem na drodze selekcji przedsiębiorstw, dla których stworzone zostały systemy BI, jest także branża, w której prowadzona jest działalność. Sklep osiedlowy nie zyska za wiele na wdrożeniu Business Intelligence; zyska natomiast firma, której działalność opiera się na gromadzeniu danych i ich analizie.
Chcesz skorzystać z naszej oferty? Zapraszamy do kontaktu!