zabezpieczenie sieci firmowej

Zabezpieczenie sieci firmowej – dlaczego jest to tak ważne?

Dlaczego warto zadbać o zabezpieczenie sieci firmowej? Dbanie o bezpieczeństwo sieci, danych firmowych pracowników, klientów oraz historii transakcji jest niezbędne do stabilnego funkcjonowania przedsiębiorstwa oraz jego rozwoju. Chcesz dowiedzieć się, jak zapewnić odpowiednią ochronę swojej firmie? Zapraszamy do lektury.

Zabezpieczenie sieci firmowej – to ważne!

Nie wszystkie firmy dbają o zabezpieczenie sieci firmowej. W części przedsiębiorstw wciąż panuje błędne przekonanie, że dane firmowe są całkowicie bezpieczne. Jedynie co trzecia firma w Polsce decyduje się na zainstalowanie odpowiednich zabezpieczeń. Statystyki podają, że zagrożenia bagatelizują małe i średnie firmy działające na podstawie systemów informatycznych.

Zagrożenie może jednak nadejść nie tylko z sieci, ale również tradycyjnych kanałów. Jedną z sytuacji, która zaskoczyła naszych klientów, była próba wyłudzenia informacji „na wnuczka” podczas rozmowy telefonicznej. Oszuści działali celowo, wiedząc, z jaką firmą się kontaktują. Rozmówca przedstawił się jako Andrzej Mucha – przedstawiciel CBA.

Następnie poinformował o prowadzonym śledztwie w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej, która wyłudzała kredyty o wartości 40 000 zł z banków na fałszywe dowody osobiste. Jeden z zatrzymanych przestępców miał pójść na współpracę i w związku z tym rozmówca poszukuje dokumentacji umożliwiającej udowodnienie przestępstwa.

Dotychczas próby wyłudzenia informacji z firm odbywały się drogą elektroniczną. Jak widać, przestępcy wciąż zmieniają sposób działania i warto aktualizować wciąż swoje zabezpieczenia.

Jeżeli zależy Ci na skutecznej ochronie informacji w swojej firmie, zapraszamy do kontaktu!

Chcę wiedzieć więcej

 

Czym różni się sieć firmowa od domowej?

Sieć domowa to w dużym uproszczeniu połączenie urządzeń z internetem poprzez przewody ethernetowe oraz bezprzewodowo za pomocą WiFi. Gdy sieć jest skonfigurowana jako prywatna, Twój komputer mogą wykryć inne urządzenia znajdujące się w sieci, dzięki czemu może być używany do współdzielenia plików oraz urządzeń między innymi drukarek.

Sieć publiczna jest przeznaczona dla urządzeń, z którymi łączysz się za pomocą WiFi poza domem lub biurem np. w kawiarni.  Najważniejsza różnica, która rysuje się między nimi, polega na tym, że korzystając z sieci publicznej, nie można ufać wszystkim dostępnym w niej urządzeniom.

Sprawdź również inne artykuły, które pomogą Ci zadbać o cyberbezpieczeństwo:

 

Jak zabezpieczyć sieć firmową?

Decydując się na zabezpieczenie firmowej sieci, należy pamiętać, jak istotne jest odpowiednie zabezpieczenie serwerowni oraz oprogramowania do kopii zapasowych.

Serwerownia w trakcie zabezpieczenia sieci firmowej powinna być odpowiednio przygotowana pod kątem warunków środowiskowych (temperatura, wilgotność powietrza), energetycznych (filtrowanie gwarantowane, zasilanie), fizycznych (kontrola dostępu, systemów antywłamaniowych i przeciwpożarowych).  Wszystkie systemy, które wchodzą w skład serwisowania, muszę spełniać wysoki poziom bezpieczeństwa.

Jak skutecznie zabezpieczyć sieć firmową?

  1. VPN służy do zabezpieczenia połączenia za pośrednictwem sieci publicznej WiFi. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania możesz przeglądać strony przy jednoczesnym zachowaniu prywatności. Chociaż cyberprzestępcy używają wielu metod kradzieży danych publicznych w hotspotach, dzięki używaniu VPN Twój ruch w internecie jest dla nich niewidoczny. Gdy łączysz się z siecią VPN, najpierw ona przekierowuje Twoje działania internetowe przez serwer VPN, a następnie wysyła go docelowego. Co więcej, zmienia Twój adres IP i maskuje Twoją wirtualną lokalizację.
  2. Firewall to w dosłownym tłumaczeniu zapora ogniowa, która stale filtruje ruch na poziomie sieci lokalnej LAN, blokując połączenia, które mogą stanowić zagrożenie i ryzyko cyberataków. To podstawowe zabezpieczenie urządzeń sieciowych przed skanowaniem oraz nawiązywaniem niebezpiecznych połączeń ze strony osób trzecich. Zapory sieciowe jako mechanizm ochrony powinny być stosowane wszędzie tam, gdzie istotne jest bezpieczeństwo urządzeń podłączonych do sieci. Korzystanie z zapory ogniowej jest szczególnie zalecane w sieciach firmowych, domowych i laptopach.
  3. Zapora sieciowa UTM to zapora, która umożliwia zabezpieczenie sieci firmowej na wielu płaszczyznach. Są to elementy, które można dodać do adresu sieci URL. Umożliwiają one śledzenie i określenie ruchu konkretnych źródeł, które trafiają na Twoją stronę internetową. Linki z parametrami UTM wyróżnia się sporą długością spośród standardowych URL-u. By takie stworzyć, wykorzystuje się tagowanie automatyczne np. za pomocą generatora kodów UTM.

 

Pięć kluczowych elementów, które składają się na taki UTM to:

  • źródło ruchu;
  • rodzaj ruchu;
  • oznaczenie kampanii;
  • oznaczenie słów kluczowych;
  • identyfikator ruchu;

 

Jaki powinien być optymalny serwer współdzielony?

Wiesz już, dla kogo najlepszą opcją są serwery współdzielone. Na co w takim razie należy zwrócić uwagę przy jego wyborze? Głównym kryterium powinno być zastosowanie. Inny serwer będzie odpowiedni dla strony firmowej, małego sklepu internetowego czy prywatnego bloga.

Weź pod uwagę następujące kryteria:

  • przewidywany ruch na stronie internetowej,
  • równowagę pomiędzy ceną a wydajnością,
  • ilość wolnego miejsca, które przeznaczysz na dane,
  • możliwość zainstalowania dodatkowego oprogramowania.

 

Co więcej, najważniejszym kryterium przy wyborze serwera współdzielonego powinny być niezawodność i stabilność firmy zewnętrznej. Im większe doświadczenie oraz zaufanie klientów ma dana firma, tym mniejsze ryzyko, że stracimy swoje dane i nie otrzymamy odpowiedniej pomocy.

 

Jakie zabezpieczenie sieci firmowej będzie najskuteczniejsze?

Do zabezpieczenia firmowej sieci, można podejść na kilka sposobów – trzy z nich zostały wymienione i opisane w poprzednim akapicie. Nie da się tutaj wskazać jednego, idealnego rozwiązania, ponieważ różni administratorzy inaczej zapatrują się na tę kwestię. Najkorzystniejsze jest skorzystanie z kilku sposób jednocześnie, ponieważ daje to gwarancję większego bezpieczeństwa.

Jako przykład zabezpieczenia firmowej sieci posłużymy wcześniej opisanym firewallem. Takie oprogramowanie ochrania przed atakami z zewnątrz, ale może również może blokować niechciane połączenia, jakie chcą wykonywać pracownicy. VPN w połączeniu firewallem pomaga jeszcze bardziej zabezpieczyć sieć i ochronić przed wyciekiem poufnych danych. Ponadto urządzenia z UTM są wyposażone w podstawowe serwisy sieciowe, administracja całym urządzeniem odbywa się za pomocą jednej konsoli.

 

Podsumowanie: Skuteczne zabezpieczenie sieci firmowej przed włamaniami

By zadbać o skuteczne zabezpieczenie sieci firmowej i utratą poufnych danych, należy zadbać także o stanowiska pracowników. Często w firmach jest prowadzona polityka tzw.  czystego pulpitu, która polega na zapisywaniu na pulpicie komputera jedynie najważniejszych skrótów i wyrobienia nawyku blokowania sprzętu przed odejściem od stanowiska pracy.

Chcesz skorzystać z naszej oferty? Zapraszamy do kontaktu!

Skontaktuj się z nami