Infrastruktura pulpitów wirtualnych, czyli niezniszczalny desktop
Praca zdalna to wyzwanie, przed którym stanęło wiele firm w obliczu pandemii koronawirusa. Korzystnie z prywatnych urządzeń w pracy zwiększa ryzyko ataków wewnętrznych. Odpowiedzią na te zagrożenia oraz sposobem na podniesienie bezpieczeństwa jest infrastruktura pulpitów wirtualnych (VDI). Czym wyróżnia się wirtualny desktop i dlaczego warto go wprowadzić?
Czym jest infrastruktura pulpitów wirtualnych (VDI)?
Infrastruktura pulpitów wirtualnych, czyli VDI, polega na przeniesieniu infrastruktury IT do scentralizowanego serwera, który umożliwia wychwytywanie i hostowanie wielu sesji pulpitów wirtualnych. Dzięki temu pracownicy mogą połączyć się z nim za pomocą dowolnego urządzenia niezależnie od lokalizacji, w jakiej się znajduje. Infrastruktura pulpitów wirtualnych pozwala na interakcję z systemem operacyjnym i aplikacjami.
Jak działa wirtualny desktop?
Wirtualny desktop umożliwia elastyczną konfigurację środowiska do potrzeb firmy oraz polityki bezpieczeństwa. Administratorzy decydują, kto otrzyma dostęp do konkretnych aplikacji i plików danych. Infrastruktura pulpitów wirtualnych umożliwia również ustawienie systemu operacyjnego (OS) dostosowanego do potrzeb pracowników. Dzięki temu możesz w prosty sposób zredukować zagrożenia związane z atakami wewnętrznymi.
Każdy użytkownik może połączyć się z serwerem i korzystać z wirtualnego dekstopu. Nie różni się on od fizycznego odpowiednika, a co więcej podnosi wydajność infrastruktury IT oraz jej bezpieczeństwo. Warto jednak zaznaczyć, że obecnie istnieją dwa rodzaje wirtualnych desktopów. Trwały umożliwia również indywidualną personalizację, a po zamknięciu systemu nowa konfiguracja jest zapisywana i uruchamia się po ponownym połączeniu.
Nietrwały wirtualny desktop nie jest tak elastycznym rozwiązaniem pod względem konfiguracji. Użytkownik nie może dostosować środowiska do swoich potrzeb, a historia wykonywanych działań jest usuwana. Oznacza to, że wirtualny desktop wraca do pierwotnego stanu.
Do czego służy infrastruktura VDI?
- Infrastrktura VDI pozwoli Ci na stworzenie bezpiecznego środowiska i zwiększenia możliwości pracy zdalnej. Takie rozwiązanie wyróżnia się elastycznością, łatwym wdrożeniem oraz aktualizacją.
- Wirtualny desktop sprawdzi się w przypadku pracy opartej na systemie zadaniowym lub zmianowym. Nietrwała infrastruktura VDI sprawdza się w przypadku dużej liczby pracowników, którzy potrzebują takiego samego systemu bez konieczności personalizacji.
- Infrastruktura pulpitów wirtualnych zapewnia bezpieczeństwo aplikacji i plików danych. Inteligentne zabezpieczenia pozwalają na działanie prewencyjne oraz dostosowanie ochrony do nowych zagrożeń.
- Wirtualny desktop zwiększa bezpieczeństwo pracy na prywatnych urządzeniach. Pliki danych nie są przechowywane na urządzeniach, dzięki czemu zagrożenia związane z atakami wewnętrznymi zostaje ograniczone.
Poznaj również korzyści z innych usług, które możemy Ci zapewnić:
Dla kogo infrastruktura pulpitów wirtualnych (VDI) okaże się dobrym wyborem?
Infrastruktura pulpitów wirtualnych (VDI) sprawdzi się w przypadku firm z różnych branży, które:
- przetwarzają wrażliwe dane prywatne klientów,
- opierają swoją pracę na systemie zadaniowym lub zmianowym,
- zatrudniają dużą liczbę pracowników w trybie zdalnym oraz potrzebują systemów o większej elastyczności i wydajności.
Wśród nich pojawiają się między innymi: szpitale i placówki opieki zdrowotnej, centra obsługi telefonicznej, środowiska akademickie czy duże firmy bazujące na zdalnym dostępie do informacji. Infrastruktura pulpitów wirtualnych (VDI) sprawdzi się również w przypadku outsourcowania usług. Przykładem może być zewnętrzny dział IT. Dzięki wprowadzeniu wirtualnych desktopów zyskujesz możliwość udostępnienia plików danych, systemów i aplikacji specjalistom znajdującym się w dowolnej lokalizacji.
Dowiedz się więcej o naszej ofercie:
Co jeszcze zapewni Ci infrastruktura pulpitów wirtualnych (VDI)?
Oprócz zalet, które podkreślaliśmy wcześniej, czyli wydajność, elastyczność i bezpieczeństwo, warto zwrócić uwagę na dodatkowe korzyści. Infrastruktura pulpitów wirtualnych pozwala na zoptymalizowanie kosztów wynikających z awarii sprzętów fizycznych, konieczności ich naprawy oraz konserwacji. Wirtualne pulpity są więc bardziej odporne na awarie sprzętowe i generują niższe koszty operacyjne.
Dodatkowo sprawdzą się doskonale jako skuteczna ochrona przed atakami ransomware, które w ostatnich latach wezbrały na sile. Migracja do VDI pozwoli również ograniczyć ryzyko wycieku poufnych informacji.
Jak wdrożyć infrastrukturę VDI?
W Śląskiej Grupie Informatycznej zajmujemy się między innymi wirtualizacją. Dzięki niej możesz wzmocnić wydajność i elastyczność systemów, a także bezpieczeństwo pracy. VDI wymaga pozyskania odpowiedniego sprzętu, który umożliwi obsługę licznych pulpitów wirtualnych. Musisz pamiętać również o kompleksowej konfiguracji. Pomogą Ci w tym nasi specjaliści. W ramach wirtualizacji odpowiadamy za:
- projektowanie, planowanie i wdrożenia rozwiązań,
- migrację serwerów fizycznych oraz ewentualną rozbudowę,
- serwis, utrzymanie, monitoring i konfigurację.
Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy do kontaktu!