zintegrowane zapory sieciowe

UTM – Unified Threat Management, czyli zintegrowane zapory sieciowe

Statystyki na temat cyberbezpieczeństwa w 2021 roku dają wiele do myślenia. W ostatnim roku co trzecia firma borykała się z naruszeniami w tym obszarze. Cyberataki wiążą się z dużym zagrożeniem dla stabilnej pozycji na rynku wielu firm. Jak zapewnić sobie cyberbezpieczeństwo? Jednym z rozwiązań jest UTM (Unified Threat Management), czyli zintegrowane zapory sieciowe. Jak to działa? Odpowiadają specjaliści ŚGIt.

 

UTM – Unified Threat Management

Cyfrowa rzeczywistość zapewnia nam wiele możliwości, ale wiąże się również z poważnymi zagrożeniami. Obecnie każda firma pamięta o podstawowych zabezpieczeniach takich jak: aktualizacje oprogramowań czy też regularny backup. Jeżeli wśród przedsiębiorców pojawili się Ci, którzy zaniedbali ten ważny obszar, o podstawowej ochronie przypomniały wiadomości o płonącej serwerowni firmy OVH. 

Jednym z rozwiązań, o które warto zadbać, jest UTM (Unified Threat Management). Pod tym pojęciem kryje się wielofunkcyjne urządzenie zabezpieczające. Zazwyczaj jest wyposażone w szereg zabezpieczeń takich jak: antywirusy, zapory sieciowe, filtrowanie treści czy zapobieganie wyciekom. Zanim pojawiło się to rozwiązanie, firmy musiały mieć oddzielne urządzenia lub usługodawców odpowiadających za poszczególne zabezpieczenia.

UTM (Unified Threat Management) pozwoliło na skupienie w jednym miejscu wszystkich zabezpieczeń niezbędnych do ochrony informacji. W tym przypadku odpowiedzialność nie jest rozproszona, a zorientowana tylko na jednym dostawcy lub zespole IT. Jako Śląska Grupa Informatyczna możemy zapewnić Ci niezbędną ochronę w ramach usługi UTM (Unified Threat Management). 

Najczęstsze pytania naszych klientów wiążą się z tym, co wyróżnia to rozwiązanie. Niektórzy identyfikują je ze standardowymi zaporami sieciowymi. Dlatego warto odpowiedzieć na pytanie, co to jest firewall, by zrozumieć różnice i sens istnienia rozwiązania UTM (Unified Threat Management).

 

Co to jest firewall?

W zrozumieniu różnicy pomiędzy konkretnymi rozwiązaniami z obszaru cyberbezpieczeństwa. Należy wiedzieć, jak działają. Dlatego też wyjaśnimy krótko, co to jest firewall. W języku polskim słowo to oznacza zaporę sieciową, czyli urządzenie zabezpieczające sieć. Do jego zadań należy monitorowanie przychodzącego i wychodzącego ruchu sieciowego. Firewall decyduje, czy zablokować lub przepuścić dany sygnał. Aby zabezpieczenie działało prawidłowo, niezbędny jest odpowiedni zestaw zasad.

Firewall, czyli zapora sieciowa, może być sprzętem, oprogramowaniem lub połączeniem obu tych elementów. To zabezpieczenie ma rozpoznać zagrożenie pochodzące z sieci zewnętrznej i odizolować je od kontrolowanej sieci wewnętrznej firmy. Z kolei UTM (Unified Threat Management) łączy funkcje firewall oraz innych zabezpieczeń stosowanych przez firmy w jednej usłudze.

 

Jak działają zintegrowane zapory sieciowe?

Wiemy już, co to jest zapora sieciowa, czyli firewall. Teraz pochylmy się nad działaniem UTM. Zintegrowane zapory sieciowe powstały na potrzeby ochrony informacji w sieci przed zagrożeniami nowej generacji. Są to połączenia różnych typów złośliwego oprogramowania. Zmasowany atak może doprowadzić do poważnych konsekwencji zarówno pod kątem wizerunkowym, jak i pozycji na rynku. W momencie korzystania z usług różnych dostawców pojawia się problem ze synchronizowaniem działań, zarządzaniem zabezpieczeniami oraz ich aktualizowaniem. 

Zintegrowane zapory sieciowe opierają się również na automatyzacji zarządzania procesami. Aby działały one prawidłowo, niezbędne jest kilka modułów UTM. Wśród nich pojawia się właśnie wspomniany firewall, który ma zapobiegać atakom. Ponadto zintegrowane zapory sieciowe powinny posiadać moduł odpowiadający za identyfikowanie niebezpiecznych stron i blokowanie zainfekowanych witryn. Dodatkowo zintegrowane zapory sieciowe powinny posiadać możliwość kontrolowania i blokowania dostępu do aplikacji niebezpiecznych lub wpływających negatywnie na wydajność pracowników.

Ważną funkcją jest również możliwość rozpoznawania zagrożeń i zapobiegania im na podstawie dotychczasowych przypadków. Dzięki temu zintegrowanie zapory sieciowe mogą zapewnić skuteczniejszą ochronę. Dodatkowo zabezpieczenia typu UTM odpowiadają za: 

  • funkcję antyspamową, 
  • funkcję antywirusową, 
  • kontrolę komunikatorów sieciowych i aplikacji P2P, a także 
  • blokowanie zagrożeń typu spyware.

 

Dlaczego warto wprowadzić zintegrowane zapory sieciowe?

Zintegrowane zapory sieciowe mają jedną podstawową zaletę. Dzięki nim otrzymasz w ramach jednej usługi dostęp do wielu funkcjonalności, za które wcześniej odpowiadało kilka produktów. Takie rozwiązanie ułatwia skuteczne zabezpieczenie i administrowanie siecią. Jeżeli pojawi się awaria, nad jej rozwiązaniem może pracować jeden zespół. Z kolei wielofunkcyjność sprawia, że jeden produkt jest w stanie chronić w czasie rzeczywistym przed różnymi zagrożeniami.

Dodatkowo zintegrowane zapory sieciowe pozwalają na optymalizację kosztów eksploatacji. Nie musisz martwić się ukrytymi opłatami za licencję. Inwestujesz w kompleksowe rozwiązanie UTM (Unified Threat Management) z modułami odpowiadającymi za utrzymanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Zintegrowane zapory sieciowe wyróżniają się elastycznością i możliwością konfiguracji modułów w dowolny sposób – według potrzeb firmy.

 

Sprawdź również inne rozwiązania dostępne w ramach oferty bezpieczeństwo IT:

 

UTM – Unified Threat Management w Śląskiej Grupie Informatycznej

Zintegrowane zapory sieciowe sprawdzą się doskonale w przypadku małych i średnich firm, dla których rozwój cyberprzestrzeni wiąże się z wieloma zagrożeniami. Klasyczne rozwiązania, na przykład firewall, okazują się niewystarczające w obliczu zmieniających się ataków hakerskich. Aktualnie cyberprzestępcy łączą różne metody działania, które wymagają innych zabezpieczeń. 

Zabezpieczenia UTM (Unified Threat Management) umożliwiają również redukcję kosztów związanych z koniecznością budowania własnego zespołu IT. Otrzymasz kompleksowe zabezpieczenia wraz z wykwalifikowaną kadrą, która odpowiada za administrację i aktualizację ochrony UTM (Unified Threat Management).

 

Warto zaznaczyć, że zintegrowane zapory sieciowe sprawdzą się doskonale również w przypadku dużych przedsiębiorstw. Aż 42% firm z tego sektora musiało stawić czoła zagrożeniom związanym z cyberbezpieczeństwem. Wśród najczęstszych działań pojawiały się: szkodliwe oprogramowania, próby włamania do systemów informatycznych czy też próby wyłudzenia informacji.

 

W Śląskiej Grupie Informatycznej zadbamy o Twoje cyberbezpieczeństwo. Wykonamy niezbędny audyt i dopasujemy rozwiązania do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa. Jeżeli chcesz zadbać o bezpieczeństwo informacji Twojej firmy w sieci, pomożemy Ci w tym!

Bezpieczeństwo IT