prywatny serwer wirtualny

VPS, czyli prywatny serwer wirtualny

Serwer jest maszyną fizyczną stale podłączoną do internetu o bardzo dużej mocy obliczeniowej. Służy między innymi udostępnianiu danych i innych plików użytkownikom sieci. Dla klientów, którzy nie są w stanie wykorzystać tak dużej mocy, istnieje dużo prostsze rozwiązanie – serwery wirtualne internetowe.

 

Czym jest serwer internetowy (VPS?)

Czym jest serwer internetowy? Serwer internetowy jest to wydzielona wirtualnie – za pomocą specjalnego programu – przestrzeń z fizycznego bardzo wydajnego serwera. W jednym miejscu może istnieć wiele serwerów internetowych, które współdzielą jego zasoby np. dysk twardy, pamięć lub czas pracy procesora. VPS to usługa świadczona przez zewnętrzną firmę w celu hostowania strony internetowej albo aplikacji.

Serwery internetowe, dzięki narzędziom kontrolującym, zapewniają stałe bezpieczeństwo Twoich danych, dzięki czemu nie musisz kupować fizycznej maszyny serwerowej. Zyskujesz abonament serwerowy w przystępnej cenie, bo zamawiasz tylko tę część wirtualnego serwera, z którego faktycznie będziesz korzystał.

Chcę wiedzieć więcej

 

Serwer wirtualny VPS a serwer współdzielony

Podstawowa różnica pomiędzy serwerem internetowym a współdzielonym to kwestia pamięci RAM i systemu operacyjnego. W przypadku wybrania usługi VPS oba elementy są od siebie odseparowane. VPS to opcja stworzona dla osób, które chcą wykupić określoną część dysku wirtualnego z możliwością dowolnego zarządzania wszystkimi jego zasobami. To rozwiązanie jest dużo tańsze niż serwer współdzielony, posiada własny system plików, użytkowników, aplikacji, gwarantowaną moc obliczeniową oraz wysoką wydajność.

Serwery internetowe VPS gwarantują również większe bezpieczeństwo stron www i kładzie nacisk na indywidualizację usług. To świetna opcja dla deweloperów, którzy tworzą własne oprogramowanie, szukających elastyczności właścicieli sklepów online i portali internetowych, ponieważ istnieje dużo niższe ryzyko przeciążenia niż w przypadku wyboru serwera współdzielonego.

Sprawdź również inne artykuły, które pomogą Ci zadbać o cyberbezpieczeństwo:

 

Dla kogo serwer internetowy jest dobrym rozwiązaniem?

Serwer internetowy, jak wspomnieliśmy w poprzednim akapicie, to doskonałe rozwiązanie w niskiej cenie do obsługi średniej wielkości stron internetowych, blogów, wizytówek, małych e-sklepów. Serwery internetowe pozwalają użytkownikom na przypisywanie niezliczonej ilości domen, skrzynek e-mail, daje też możliwość korzystania z serwera FTP. To również doskonałe rozwiązanie dla osób, które rozpoczynają swoją działalność w sieci chcących założyć własną stronę www mającą standardowe zasięgi.

 

Co zyskujesz, decydując się na VPS (prywatny serwer wirtualny)?

Serwer internetowy umożliwi:

  • umieszczenie własnej strony www w Internecie np. strona firmowa, galeria zdjęć lub forum internetowe,
  • przypisanie nieograniczonej ilości domen internetowych do serwera np. zyskujesz sposobność tworzenia skrzynek e-mail w adresie Twojej domeny,
  • możliwość utworzenia nieograniczonej ilości skrzynek e-mail na serwerze,
  • korzystanie z serwera FTP, co umożliwia szybkie publikowanie Twoich plików w internecie,
  • korzystanie z wielu dodatkowych usług np. auto instalator aplikacji, aktualne certyfikaty SSL,
  • obsługę administratora; nie musisz samodzielnie kupować i instalować oprogramowania,
  • łatwość zarządzania za pomocą intuicyjnego panelu klienta,

 

Jak wybrać serwer wirtualny (VPN)

Serwery internetowe VPN „Virtual Private Network”, oznaczają wirtualną sieć prywatną, która zapewnia bezpiecznie połączenie z internetem oraz dba o Twoją ochronę w sieci. Serwer internetowy VPN odpowiada przede wszystkim za bezpieczeństwo tożsamości w internecie, prywatność. Zapewnia między innymi możliwość ukrycia adresu IP i pozwala na bezpieczne korzystanie z publicznych sieci Wi-Fi. Decydując się na wybór serwera internetowego VPN, zwróć uwagę na kilka aspektów:

  • lokalizację, czyli fizyczne miejsce, w którym powinien znajdować się serwer,
  • odległość od Ciebie, aby minimalizować wszelkiego rodzaju opóźnienia i problemy z przesyłaniem danych,
  • prywatność, gdy oczekujesz konkretnego rozwiązania dla danego kraju,
  • obsługę P2P, jeżeli zależy Ci na wymianie plików pomiędzy użytkownikami,

 

Pamiętaj, że każdy dostawca VPN stawia na pierwszym miejscu konkretną cechę np. szybkość, anonimowość lub szyfrowanie – dokładnie sprawdź, czy te priorytety są zgodne z Twoimi oczekiwaniami. Warto również przeanalizować protokół bezpieczeństwa oraz fakt, czy VPN zawiera funkcję wyłącznika awaryjnego. Pamiętaj, że chociaż większość VPN-ów obsługuje główne platformy oparte na systemach operacyjnych: Windows, Mac, Android, Linux, iOS, niektóre serwery internetowe nie są dostępne na wszystkich wymienionych przez nas platformach.

 

Prywatny serwer wirtualny, czyli gwarancja niezawodności?

Serwery internetowe oferowane przez ŚGIt zapewniają wiele korzyści:

  • oszczędność czasu oraz pieniędzy, ponieważ nie musisz kupować profesjonalnego serwera i oprogramowania,
  • odpowiedzialność; świadczone przez nas usługi mają najwyższa jakość, ponieważ dbamy o funkcjonowanie serwera, łącza oraz aktualizacje,
  • koszt dopasowany do Twoich potrzeb.

Chcesz skorzystać z naszej oferty? Zapraszamy do kontaktu!

Skontaktuj się z nami